środa, 18 lutego 2015

Międzyblogowy Kącik Czytelniczy #1

Kochani, zapisałam się do fajnej akcji, która na swoim blogu Zielenie organizuje Paulina :-) Cała akcja ma wzmocnić ducha czytelniczego w Narodzie (hihihi), a nazywa się Międzyblogowy Kącik Czytelniczy, a szerzej możecie o niej przeczytać u samej Organizatorki (klik).
Ja w tym roku, mam już kilka książek przeczytany, ale zacznę od tych, które na świeżo siedzą mi w głowie, czyli od...
Ale najpierw zadam Wam pytanie: lubicie sagi rodzinne? Takie z tajemnicami, zawiłościami uczuciowymi na tle barwnej historii? Tym bardziej, jeśli to historia Polski, bardzo barwna, choć bardzo krwawa?
JA UWIELBIAM! Tzn. nie wiedziałam,z ę uwielbiam aż tak, dopóki nie natknęłam się na pierwszy tom 'Stulecia Winnych' - Ałbeny Grabowskiej.


Opis książki:
Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek – Marii i Anny – umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowonarodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość  – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków.
Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna... 
Długie lata I. wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne, chociaż przewrotny los nie szczędzi Winnym życiowych doświadczeń. Z rosnącym niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha. - źródło Empik.com

Zdarzyło Wam się kiedyś zarwać noc, byleby się dowiedzieć 'co będzie dalej'??? Mnie to już dawno nie spotkało. Tyle człowiek już książek przeczytał, że żadna z kolejnych nie zaskakiwała, nie wciągała, nie pochłaniała. Ot, czytanie dla przyjemności, ale bez jakichś zbędnych emocji. Jak widać, wszystko do czasu, bo ta powieść mnie zagarnęła i sprawiła, ze przezywałam z bohaterami wszystkie ich smutki i radości. Kibicowałam im i ściskałam kciuki, by nie popadli w większe kłopoty, o które nietrudno w czasach tak burzliwych jak XX wiek. Tutaj fikcja przeplatała się tak zgrabnie z prawdą historyczną, że postaci nagle ożyły i stały się bardzo, bardzo bliskie. Od razu przypomniały się odległe czasy, gdy się siadało z babcią, starowinką, a ona opowiadała o balach, przyjęciach, Niemcach, Rosjanach... Ta książka wywołała falę wspomnień i nostalgii. Jestem nią absolutnie zachwycona i nie umiem słowami oddać kunsztu pisarskiego Pani Grabowskiej, który mnie zachwycił nie tylko obrazowością, ale i dbałością o szczegóły, które sprawiły, że ta książka stała się tak bliska jak babcine opowieści.

Absolutny HIT!
Polecam!
10/10

Jak widzicie, po takich zachwytach, po prostu przebierałam nóżkami do premiery drugiego tomu. Na szczęście, przygodę z Winnymi zaczęłam w styczniu, więc na kolejną cześć nie musiałam czekać już zbyt długo (premiera 28.01.2015 r.).


Opis książki:
1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczki są już dorosłe. Mania rodzi kolejne bliźniaczki - Kasię i Basię. Rytm dwóch pierwszych tomów wyznaczają daty znamienne w dwóch wymiarach historii – tej wielkiej, która bezpowrotnie zmieni losy całego pokolenia Polaków i tej małej, ale wcale nie mniej ważnej – historii rodziny, wyznaczanej życiem kolejnych pokoleń. Pojawienie się w niej dwóch dziewczynek otworzy jej kolejny rozdział.
Podczas II wojny światowej rodzina Winnych doświadcza tego, co tysiące polskich rodzin. Niektórzy Winni walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością: terrorem, głodem i groźbą wywózki do obozów koncentracyjnych. Mimo wojennej zawieruchy, życie płynie dalej: Winni kochają, nienawidzą, rodzą się im kolejne dzieci. Nadchodzi koniec II wojny światowej. Upragniona wolność niewiele ma jednak wspólnego z tym, o czym marzyli przez lata nazistowskiego terroru. Inwigilacja i represje ze strony komunistycznych rządów to chleb powszedni powojennych lat. Jak Winni poradzą sobie w nowej rzeczywistości? - źródło Empik.com


No i niestety...
Może miałam zbyt duże oczekiwania po pierwszym tomie, a może już tak krytycznie do świata jestem nastawiona, ale drugi tom, wg. mnie, jest gorszy od pierwszego. Ja wiem, że w sagach głównym bohaterem jest rodzina, ale w pierwszej części była jedna dominująca postać, która nakręcała całą historię - to nadawało jakiś porządek i ład. Drugi tom jest już dla mnie za bardzo chaotyczny. Przeskakiwanie z bohatera na bohatera sprawia, że z żadnym się nie identyfikuję. Ciekawili mnie wszyscy i nikt jednocześnie. Fakt wielowątkowości tej powieści sprawia, że wszystko się jakby spłyciło. Co prawda, nabrało tempa i dynamiczności, ale kosztem emocji, które wzbudzał tom pierwszy. To już nie jest opowieść snuta przez babcię w burzową noc, tylko kronika rodzinna, która wiele tłumaczy, ale nie wywołuje wypieków na twarzy.
Mimo wszystko czyta się fajnie, choć już nie w jedną noc. Duży plus dla Autorki za tę szczegółowość, dbałość o detale, które i w tym tomie się pojawiają, a które nadają smaczku obu tym książką.

7/10

Właśnie 'popełniłam' moją pierwszą recenzję, więc bądźcie litościwe. Dużo nauki jeszcze przede mną :-)
Pozdrawiam serdecznie,
Burana.

Międzyblogowy Kącik Czytelniczy


18 komentarzy:

 1. Zaintrygowałaś:) No i gratuluję debiutu w roli recenzentki!:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję pierwszej recenzji :)
  I tom "Stulecia Winnych" również za mną. Czytałam go w ubiegłym roku i uważam, że jest to fenomenalna książka. Tomu II jeszcze niestety nie znam - ciekawa jestem, czy moje odczucia będą podobne jak Twoje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - pierwszy tom był genialny :-) Pamiętaj, ze to moje subiektywne zdanie o II tomie. Czytałam recenzje, gdzie oceniano go lepiej niż I.

   Usuń
 3. A ja nie przepadam za takimi książkami...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ostatnio jakoś nie mam ulubionej kategorii książek. Czytam w zasadzie wszystko :-)

   Usuń
 4. Ja również się zapisałam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiłaś mnie tymi książkami. Ja swego czasu lubowałam się w sagach skandynawskich i bardzo lubię takie książki.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet wiem, o które sagi chodzi :-) Pamiętam te czasy, gdy i ja się nimi zaczytywałam :-)

   Usuń
 6. Ja się zaczytywałam w sagach skandynawskich:))może się skuszę na tą sagę:)witaj w klubie:))))

  OdpowiedzUsuń
 7. Zainteresowałam się tymi książkami, a to oznacza, że jesteś dobrą recenzentką.:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiłaś mnie tymi pozycjami!

  OdpowiedzUsuń
 9. Hello I'am Chris !
  this is not a "spam"
  I suggest you to publicize your blog by registering on the "directory international blogspot"
  The "directory" is 17 million visits, 193 Country in the World! and more than 18,000 blogs. Come join us, registration is free, we only ask that you follow our blog
  You Have A Wonderful Blog Which I Consider To Be Registered In International Blog Dictionary. You Will Represent Your Country
  Please Visit The Following Link And Comment Your Blog Name
  Blog Url
  Location Of Your Country Operating In Comment Session Which Will Be Added In Your Country List
  On the right side, in the "green list", you will find all the countries and if you click them, you will find the names of blogs from that Country.
  Imperative to follow our blog to validate your registration.Thank you for your understanding
  http://world-directory-sweetmelody.blogspot.com/
  Happy Blogging
  ****************
  i followed your blog, please follow back
  +++++++++++++++
  Witaj I'am Chris!
  to nie jest "spam"
  Proponuję Reklamuj bloga Rejestrując się na "katalogu międzynarodowej blogspot"
  "Katalog" jest 17 milionów razy, 193 krajem na świecie! i ponad 18,000 blogi. Przyjdź do nas, rejestracja jest darmowa, tylko prosimy o przesłanie naszego bloga
  Masz wspaniały blog, które uważam za zarejestrowany Międzynarodowy Słownik Blog. Czy reprezentować swój kraj
  Proszę odwiedzić poniższy link i jak bloga Nazwa
  url Blog
  Lokalizacja w Twoim kraju działających w Jak sesji, który będzie dodany na Twojej liście Country
  Po prawej stronie, w "zielonej listy", znajdziesz wszystkie kraje, a jeśli klikniesz em, znajdziesz nazwy blogów z tego kraju.
  Bezwzględnie przestrzegać naszego bloga, aby potwierdzić registration.Thank za wyrozumiałość
  http://world-directory-sweetmelody.blogspot.com/
  szczęśliwy blogi
  ****************
  I po swoim blogu, należy postępować zgodnie z powrotem

  OdpowiedzUsuń
 10. Twoje recenzje bardzo fajnie się czytało. Szkoda, że droga część słabsza ale i tak chętnie sięgnę po te książki:) Uściski!

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę poszukać tego na półce bibliotecznej - nie, nie dla mnie (nie lubię ani historycznych, ani sag) ale mojej mamie spodobałaby się bardzo ta książka. Jak nie znajdę w bibliotece, to może kupię - byłby miły prezent. Dziękuję za recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pierwsze koty za płoty, poszło Ci bardzo dobrze, z autopsji znam to uczucie, gdy sen odchodzi, bo tak książka potrafi "wciągnąć"
  Zachęciłaś mnie do tej lektury. ale na razie zaczęłam Alice Munro jako 2 książkę.
  Pozdrawiam i miłego czytania życzę.:))

  OdpowiedzUsuń
 13. "Zdarzyło Wam się kiedyś zarwać noc, byleby się dowiedzieć 'co będzie dalej'???" - Takie książki są najlepsze i nawet zmęczenie następnego dnia nie sprawi, bym żałowała tych nieprzespanych nocy. ;)

  OdpowiedzUsuń